Tvoríme pre Vás 

Čínske príslovie o vzdelávaní: „ Ak mi niečo vysvetlíš – zabudnem, ak mi to ukážeš – zapamätám si, ale ak to urobím – pochopím “.

Názor žiaka

"Sedím na hodine, som ticho, píšem a počúvam, odpisujem z tabule. Po hodine som si nič nezapamätal."

Ponuka učiteľa

Prídem na hodinu, vyberiem si čo budem robiť, skúsim sa priblížiť k preberanej téme a pracujem. Mám veľmi málo času a budem "čávo" keď niečo stihnem spraviť a ešte aj opísať moju prácu učiteľovi. Ale "makám na niečom, čo som si vybral."

Podľa opisu vzdelávania žiaka som si spomenul na moje vzdelávanie. Veľmi sa podobalo názoru žiaka, ale bola iná doba, iné možnosti a obdivoval som učiteľov, koľko toho vedia. Myslel som si, že vedia všetko. Dnes, v dobe internetu by mohlo vzdelávanie napredovať a konečne dobehnúť dobu, ktorá školstvo predbehla. Spolupráca "školy a doby" nefunguje a to sa odráža aj na spolupráci učiteľa a žiaka. Učiteľ nevie všetko a nie je dokonalý. Môže však efektívne sprevádzať žiakov, ktorí ešte nemajú také skúsenosti, ako učiteľ. Preto by mali spoločne hľadať možnosti vzdelávania. Nebude to jednoduché, budeme robiť chyby, ktoré nás toho môžu veľa naučiť, ale máme odhodlanie a chuť niečo zmeniť. Držme si navzájom palce, aby nám "dobiehanie doby" trvalo čo najkratšie. Prajem Vám kreatívne a inšpiratívne vzdelávanie. MJ


U nás sa blýska na lepšie vzdelávanie!